Vzhľadom na aktuálnu situáciu šírenia koronavírusu objednávky spracujeme až po zmiernení situácie. Dakujeme za pochopenie.

Milí zákazníci! Chceli sme Vás informovať, ak ste na našej Webovej stránke nenašli Vami vyhľadávané pneumatiky, vieme Váš konkrétny model zaobstarať! Napíšte nám do správy o aký model pneumatiky máte záujem a mi sa Vám obratom ozveme aj s najvýhodnejšou ponukou.

Skladovanie pneumatík

AKO SKLADOVAŤ NEPOUŽITÉ PNEUMATIKY?

Ale kde skladovať pneumatiky počas zimného spánku? Jednoduchšie je vedieť, kde nepôjdu, ani do detskej izby (z dôvodu rizika defektu), ani do kuchyne (prítomnosť mastných výrobkov) alebo kúpeľne (vlhkosť), ako vedieť, ktoré je adekvátne miesto skladovania.

Tu je malá rekapitulácia podmienok, ktoré treba dodržiavať na ideálne zakonzervovanie.

Pneumatiky nie sú vyrobené na dlhodobé skladovanie. Všeobecne platí, že skladovanie po dobu niekoľkých mesiacov v nevyhovujúcich podmienkach bude mať negatívny dopad na pneumatiky.

SKLADOVANIE SAMOTNÝCH PNEUMATÍK

Pneumatiky musia byť skladované v mieste bez denného svetla (ozón má korozívny účinok na kaučuk) a pri nízkej teplote. Miestnosť musí byť dobre odvetraná (bez prúdenia vzduchu).

Pivnica, alebo dielňa budú lepšie ako povala alebo garáž, v dôsledku veľkých teplotných rozdielov.

Pneumatiky musia byť uložené vo vertikálnej polohe, aby sa predišlo deformáciám a uľahčila ich inštalácia. Nemali by byť zavesené, alebo uložené na sebe na bočniciach.

 

Ak uložíte pneumatiky s bielymi nápismi medzi sebou, musíte prekryť nápisy aby na čiernej gume neostali biele odtlačky.

Možné je tiež zabaliť každú pneumatiku do plastového vreca a snažiť sa vytlačiť čo najviac vzduchu, aby bola pneumatika chránená pred prachom a vlhkosťou.

Pneumatiky s dušou musia byť spolovice vyfúkané na skladovanie.

Dobre skontrolujte vnútornú stranu pneumatiky pred inštaláciou, pretože vlhkosť môže poškodiť kovové vrstvy pneumatiky a nečistoty môžu zaniesť vzduchový ventil.

Je nutné vykonávať pravidelne rotáciu samotných pneumatík, aby sa pneumatika neprehla na jednej strane.

SKLADOVANIE PNEUMATÍK NA DISKOCH

Skladovanie pneumatík na diskoch je ďaleko lepšie a v prvej kategórii. Avšak to si vyžaduje mať náhradné disky. Dôležité je skladovať pneumatiky na bočniciach a nie vertikálne. Na rozdiel od pneumatík zbavených diskov, môžu byť pneumatiky na kolesách zavesené.

 

Výhody: žiadna deformácia spôsobená skladovaním.

Rovnako je vhodné pravidelne otáčať kolesá aby sa predišlo akémukoľvek riziku stlačenia.

Je stlačená pneumatika neužitočná?

Jav stlačenia pneumatiky, ktorý vyplýva z nesprávneho skladovania pneumatík sa vo všeobecnosti stratí po zahriatí pneumatiky. Avšak pri stlačení, ktoré vyplýva z dlhodobého skladovania, bez rotácie pneumatiky (viac ako 6 mesiacov) hrozí riziko nenapraviteľných škôd.

Niektoré pneumatiky sú viac zraniteľné ako iné:

  • Vysoko výkonné pneumatiky so zvýšeným rýchlostným indexom sú viac náchylné na jav stlačenia z dôvodu elastických vlastností nylonu, ktorý obsahujú.
  • Pneumatika s úzkym profilom je tiež citlivejšia na sploštenie.
  • Ak je pneumatika nainštalovaná na disku, musí sa nahustiť na odporúčaný tlak, aby získala odolnosť.

Pre prípady, ktoré sme práve opísali je dôležité označiť pneumatiky (predná ľavá, predná pravá, atď) aby boli dodržané bezpečnostné predpisy pre rotáciu pneumatík.

SKLADOVANIE PNEUMATÍK UMIESTNENÝCH NA VOZIDLE

Aby sa nezničili vaše pneumatiky v krátkej dobe, je potrebné odľahčiť pneumatiky od hmotnosti vozidla jeho uložením na blokoch. Ak toto nie je možné, je nutné zvýšiť tlak pneumatík o 25 % a premiestniť vozidlo každé tri mesiace.

Na zabránenie fenoménu stlačenia pneumatiky je nevyhnutné premiestňovať vozidlo každé tri mesiace.