Vzhľadom na aktuálnu situáciu šírenia koronavírusu objednávky spracujeme až po zmiernení situácie. Dakujeme za pochopenie.

Milí zákazníci! Chceli sme Vás informovať, ak ste na našej Webovej stránke nenašli Vami vyhľadávané pneumatiky, vieme Váš konkrétny model zaobstarať! Napíšte nám do správy o aký model pneumatiky máte záujem a mi sa Vám obratom ozveme aj s najvýhodnejšou ponukou.

Index hmotnosti a rýchlosti

INDEXY HMOTNOSTI A RÝCHLOSTI PNEUMATÍK

INDEX HMOTNOSTI

Index hmotnosti sa nachádza na boku pneumatiky. Zodpovedá maximálnej hmotnosti, ktorú dokáže pneumatika uniesť.

Index hmotnosti môžete porovnať s tabuľkou nižšie, kde nájdete maximálnu hmotnosť v kg, ktorú dokáže pneumatika uniesť.

Nosnosť pneumatiky musí zodpovedať minimálne polovici hmotnosti, ktorú môže niesť náprava.

RÝCHLOSTNÝ INDEX

Rýchlostný index je písmeno na bočnici pneumatiky označujúce maximálnu rýchlosť, ktorou môže ísť pneumatika.

Zoberte si písmeno, ktoré označuje rýchlostný index na bočnej strane vašej pneumatiky a skontrolujte ho v tabuľke nižšie, aby ste zistili maximálnu rýchlosť, ktorú znesie pneumatika.

 

Pozor!

Nikdy nesmiete použiť pneumatiku s rýchlostným indexom nižším, ako mala pôvodná pneumatika od výroby na vašom vozidle. Na druhej strane, môžete bez akýchkoľvek starostí použiť pneumatiku s vyšším rýchlostným indexom.

Je možné použiť pneumatiku s nižším rýchlostným indexom ako je určený výrobcom vozidla?

Zákon zakazuje používať pneumatiku, ktorá má rýchlostný index nižší ako tá pôvodne použitá výrobcom. To isté platí aj pre index hmotnosti.

Výnimkou sú pneumatiky na sneh

Môžete použiť pneumatiky na sneh, ktorých rýchlostný index je nižší ako u letných pneumatík. Napríklad, ak vaše vozidlo jazdí s lete s indexom V, má potom povolené jazdiť na pneumatikách na sneh s indexom H.

Aká je to pneumatika ZR ?

ZR znamená že pneumatika môže ísť rýchlosťou vyššou ako 240 km/h. Spája kategórie W a Y. Jedná sa o vysoko výkonné pneumatiky. Na bočnici vašich pneumatík toto bude pravdepodobne označovať len písmeno Z.