Vzhľadom na aktuálnu situáciu šírenia koronavírusu objednávky spracujeme až po zmiernení situácie. Dakujeme za pochopenie.

Milí zákazníci! Chceli sme Vás informovať, ak ste na našej Webovej stránke nenašli Vami vyhľadávané pneumatiky, vieme Váš konkrétny model zaobstarať! Napíšte nám do správy o aký model pneumatiky máte záujem a mi sa Vám obratom ozveme aj s najvýhodnejšou ponukou.

Priľnavosť pneumatík

OPTIMALIZOVAŤ PRIĽNAVOSŤ PNEUMATÍK

Z dôvodu bezpečnosti je veľmi dôležitá priľnavosť pneumatík na vozovku. Môže mať hodnotu od 1 do 10 v závislosti od povrchu vozovky, od dezénu, ale najmä v závislosti od klimatických podmienok.

Možné prípady:

  • Suchá vozovka
  • Mokrá vozovka
  • Zasnežená vozovka

SUCHÁ VOZOVKA

Po suchej vozovke je ideálne jazdiť na hladkých pneumatikách ako napríklad F1. Tieto pneumatiky sa nazývajú pneumatiky slick. Čím sú pneumatiky širšie, tým väčší povrch je v kontakte s vozovkou a priľnavosť je lepšia.

Tento typ pneumatiky je určený pre pretekársku jazdu. Na bežných cestách je zakázané používať tento druh pneumatiky. Existujú však pneumatiky semi-slick ktoré obsahujú niekoľko žliabkov, takže s nimi môžete jazdiť v súlade so zákonom.

Pneu Leader má na sklade viacero pneumatík semi-slick:

  • Michelin Pilot Sport Cup
  • Toyo R888
  • Federal 595 RS-R

Výhoda: Vysoká priľnavosť, auto je doslova prilepené k ceste.
Nevýhoda: Ak nie je podvozok dostatočne pevný, môže sa zdeformovať.

Buďte preto opatrní a zvoľte si vhodnú štruktúru a šírku pneumatiky.

MOKRÁ VOZOVKA

Pre tento typ vozovky nie je najdôležitejšia priľnavosť, ale schopnosť pneumatiky odvádzať vodu, aby nedošlo k akvaplaningu. Veľmi dôležitý je teda tvar dezénu pneumatiky. Najúčinnejší je dezén v tvare písmena V.

Výhoda: Vynikajúca schopnosť odvádzať vodu.
Nevýhoda: Menšia priľnavosť, nakoľko plocha plášťa pneumatiky je zmenšená dezénom.

ZASNEŽENÁ VOZOVKA

Tento typ povrchu je príčinou zvýšeného množstva nehôd v zimnom období. V extrémnych prípadoch je nevyhnutné použiť snehové reťaze alebo pneumatiky s hrotmi. Keď teplota klesne pod 10°C, letné pneumatiky sú neefektívne. Preto sa odporúča prezutie do zimných pneumatík.

Zimné pneumatiky majú členitý dezén s lamelami, aby zabezpečili primeranú priľnavosť k vozovke.

Výhody: Dezén s lamelami zabezpečuje dobrú priľnavosť v zimných podmienkach. S týmito pneumatikami sa už nemusíte báť jazdy po zasneženej ceste.
Nevýhoda: Tento typ pneumatiky má nižšiu priľnavosť na suchej vozovke. Navyše, pri celoročnom používaní sa rýchlejšie opotrebuje.