Vzhľadom na aktuálnu situáciu šírenia koronavírusu objednávky spracujeme až po zmiernení situácie. Dakujeme za pochopenie.

Milí zákazníci! Chceli sme Vás informovať, ak ste na našej Webovej stránke nenašli Vami vyhľadávané pneumatiky, vieme Váš konkrétny model zaobstarať! Napíšte nám do správy o aký model pneumatiky máte záujem a mi sa Vám obratom ozveme aj s najvýhodnejšou ponukou.

Akvaplaning

ČO TREBA VEDIEŤ O AKVAPLANINGU

Jednou z najdôležitejších vlastností pneumatiky je schopnosť odvádzať vodu z plášťa pri jazde na mokrej vozovke.

AKO VZNIKÁ AKVAPLANING?

Akvaplaning vzniká keď sa voda dostane medzi pneumatiku a vozovku. Voda sa nazbiera sa v drážkach pneumatiky a vznikne vodný klin. Keď je tlak príliš vysoký a drážky nestíhajú vodu odvádzať, pneumatiky strácajú kontakt s vozovkou. Vozidlo sa nedá ovládať.

AKÉ SÚ PRÍČINY?

Jedna z hlavných príčin akvaplaningu je opotrebenie pneumatík. Čím viac sú pneumatiky opotrebené, čiže čím je dezén plytší, tým je náročnejšie odvádzať nadbytok vody. Kontaktná plocha medzi pneumatikou a vozovkou (priľnavosť) sa zmenšuje a riziko akvaplaningu sa zvyšuje, najmä v zákrutách, pri brzdení alebo zrýchľovaní.

Fázy pred akvaplaningom

aquaplaning

Fáza 1
Mierny dážď, konštantná rýchlosť: riziko akvaplaningu je nízke. Voda je efektívne odvádzaná a kontakt medzi behúňom a vozovkou je optimálny.

Fáza 2
Horšie odvádzanie vody, zvýšená rýchlosť, množstvo vody na vozovke sa zvyšuje. Schopnosť pneumatiky odvádzať vodu je znížená.

Fáza 3
Medzi pneumatikami a vozovkou sa vytvára vodný klin. Drážky v behúni nestačia odvádzať vodu. Pneumatiky nepriliehajú k vozovke a auto sa dostáva do šmyku.

NÁSLEDKY PODHUSTENIA PNEUMATÍK

Aj malé podhustenie zvyšuje riziko akvaplaningu.

  Tlak pneumatiky     Rýchlosť     Vysvetlenie
2.4 bar (35psi) 0 km/h Celá plocha behúňa (tmavá časť na obrázku) je v kontakte s vozovkou.
2.4 bar (35 psi) 100 km/h Kontaktná plocha je menšia, ale vďaka žliabkom na pneumatike je voda účinne odvádzaná.
2 bar (30 psi) 100 km/h Kontaktná plocha pneumatiky s vozovkou je nižšia. Riziko akvaplaningu je vysoké.
1.7 bar (25 psi) 100 km/h Voda sa dostala pod pneumatiku. Tu sa takmer stratil kontakt s vozovkou, jedná sa o akvaplaning. Vtedy je vozidlo neovládateľné.