Vzhľadom na aktuálnu situáciu šírenia koronavírusu objednávky spracujeme až po zmiernení situácie. Dakujeme za pochopenie.

Milí zákazníci! Chceli sme Vás informovať, ak ste na našej Webovej stránke nenašli Vami vyhľadávané pneumatiky, vieme Váš konkrétny model zaobstarať! Napíšte nám do správy o aký model pneumatiky máte záujem a mi sa Vám obratom ozveme aj s najvýhodnejšou ponukou.

Výmena kolesa

VYMENIŤ KOLESO NA AUTE

Či sa jedná o výmenu po defekte alebo výmenu zimných pneumatík, je praktické vedieť ako vymeniť koleso, aby ste predišli zmätkom, nebezpečenstvu a strate času na krajnici.

Ak ste nútený meniť koleso na kraji cesty, uistite sa, že máte oblečenú reflexnú vestu, zapnuté výstražné svetlá a umiestnený výstražný trojuholník aspoň 50 m od auta v obci a 100 m od auta na ceste prvej triedy alebo diaľnici.

Ak chcete vymeniť koleso, postupujte podľa návodu:

 1. Umiestnite vozidlo na rovný povrch. Nikdy nevymieňajte koleso na zvažujúcej sa ceste, riskujete, že auto sa samovoľne rozbehne.
 2. Takisto sa vyhnite mokrým povrchom, najmä pôde. Pod ťarchou vozidla sa bude zdvihák prepadať do zeme. Ak nemáte na výber, pomôže Vám dostatočne veľká pevná doska, aby sa váha auta rozložila.
 3. Zatiahnite ručnú brzdu a zaraďte rýchlosť (alebo zaraďte polohu "P" na voliacej páke automatickej prevodovky).
 4. Odmontujte ozdobný kryt, ak nejaký máte.
 5. Ešte pred zdvihnutím vozidla začnite povoľovať skrutky na kolese, ktoré chcete vymeniť. Skrutky povolíte otáčaním proti smeru hodinových ručičiek. Skrutky nevyťahujte.
 6. K tomu použite kríž alebo kľúč na na kolesá, ktorý máte v kufri s rezervným kolesom a je súčasťou povinnej výbavy auta .
 7. Umiestnite zdvihák pod označeným miestom kolesa určeného na výmenu. Dajte pozor na to, aby bol zdvihák umiestnený rovno a nenakláňal sa.
 8. Zdvíhajte vozidlo až kým sa koleso prestane dotýkať zeme. Ak vymieňate koleso s defektom, myslite na to, že náhradné koleso bude väčšie, keďže bude nafúknuté. Zodvihnite preto vozidlo o niekoľko cm vyššie.
 9. Vyberte skrutky. Môže sa stať, že sa kvôli hrdzi nedá koleso demontovať z nápravy. V tom prípade pobúchajte po kolese a pneumatike aby sa uvoľnil disk.
 10. Umiestnite koleso pod vozidlo pre prípad, že by zdvihák neudržal hmotnosť. V prípade pádu vozidla bude oveľa lacnejšie opraviť alebo vymeniť poškodený disk ako opraviť zničenú nápravu.
 11. Nasaďte rezervné koleso na nápravu. Keď drží, zľahka naskrutkujte skrutky kolies. Uistite sa, že sú skrutky čisté a že sa v závitoch neusadil žiaden prach alebo kamienky.
 12. Krížom alebo kľúčom na kolesá dotiahnite skrutky a dodržujte postup pre správne utiahnutie matíc na disk. Nie je potrebné doťahovať matice veľmi silno. Mohlo by to porušiť rovnováhu auta.
 13. Pomocou zdviháku opatrne zložte vozidlo. Keď je na zemi, vyberte a odložte zdvihák.
 14. Dotiahnite skrutky pomocou kríža alebo kľúča. Je zbytočné aby ste sa doťahovali matice veľmi silno. Stačí manuálne dotiahnutie. Ak ich utiahnete príliš silno, hrozí riziko poškodenia disku a podvozku. Navyše sa budú ťažko odskrutkovať pri opätovnej výmene kolesa.
 15. Namontujte ozdobný kryt.
 16. Koleso s defektom, zdvihák a kríž alebo kľúč na kolesá dajte do kufra.

Hotovo! Koleso je vymenené a Vy môžete pokračovať v jazde!

Ak ste menili koleso s defektom, nezabúdajte, že rezervné koleso nie je určené na trvalé použitie. Pneumatiku preto opravte alebo vymeňte čím skôr.